Aktuálně

Přečtěte si nejnovější příběhy, informace a názory na problémy zdraví a naši práci po celém světě.

21.10.2019 | Zprávy

Předčasně narozená Salam ze Sýrie

Malá Salam v nemocnici Al Ekha.

Pokud byste v městečku Atmeh na severozápadě Sýrie stáli před dvoupatrovou žluto-červenou budovou s malými zamřížovanými okny, nevěřili byste, že jde o jednu z největších nemocnic pro gynekologii, porodnictví a pediatrii v celé provincii Idlib. A právě v této nemocnici zaměřené na zdraví žen a dětí léčí i MAGNA.

Ruch na chodbách, dětský pláč, ztišené hlasy, desítky malých pacientů nebo dospělých žen čekají na vyšetření. V některých pokojích je kolem stěn rozestavěno tolik postelí, že se zde téměř nedá hnout. Klidné, ale napjaté ticho vládne snad jen v místnosti, kde v inkubátorech o život bojuje několik miminek. Novorozenci bojují s běžnou žloutenkou, jiní s těžšími chorobami, ale mnozí od narození bojují o holý život a nemocnice Al Ekha je prozatím jejich poslední zastávkou. Jako pro malou Salam.

Salam se narodila předčasně, během bombardování na jiném místě v Idlíbu. Měla jen 1,5 kila, potřebovala okamžitou intenzivní péči v inkubátoru. Přijali ji do nedaleké nemocnice, ale s blížícími se nálety ji spolu s dalšími dětmi převezli do jiné. Syrská armáda a ruské letectvo totiž často bombardují i zdravotnická zařízení (podle OSN od května bomby zasáhly v severozápadní Sýrii 51 zdravotnických zařízení). Jak se ukázalo, ani druhá nemocnice nebyla dostatečně v bezpečí, a tak děti, které bojovaly o život, opět převezli, tentokrát do nemocnice Al Ekha. Teprve zde mohla být Salam se svojí mámou.

Nemocnice ji přijala do inkubátoru, ale její mámu museli pro nedostatek místa přesunout jinam. Po týdnu se stav děvčátka stabilizoval a nemocnice ji mohla propustit. No po jejích rodičích se jakoby slehla zem. Personál nevěděl, kde právě žijí. Pod kterým stromem nebo ve kterém malém plastovém stane, mezi stovkami tisíc jiných na útěku. Nakonec její rodiče našli v jednom z táborů v okolí Atmeh. Žijí v malém přístřešku s jinými rodinami. Bez základních potřeb, bez vody či elektřiny. Se slzami v očích její máma uprosila personál, aby Salam nechali v nemocnici, v přístřešku by jí hrozila smrt.

V okolí městečka Atmeh se totiž nachází největší soustava táborů. Žijí zde stovky tisíc Syřanů, kteří uprchli před válkou z jiných částí země. Jen několik minut od naší nemocnice jsou obrovské stanové města. Tvoří je tisíce přístřešků a stanů, bílých, modrých, šedých. A hned za jedním z takových osídlení je turecká hranice, opevněná betonovou zdi, kterou hlídá armáda. Aby lidé v nouzi nemohli utíkat dál.

Přesná čísla nejsou známa, ale podle odhadů žije v okolí Atmeh více než půl milionu lidí. Více než polovina z nich jsou děti. Jejich počet se neustále zvyšuje, zejména poté, co vládní jednotky už několik měsíců útočí na poslední území pod kontrolou rebelů, provincii Idlib. Drtivá většina z více než 3 milionů obyvatel severozápadního cípu Sýrie jsou civilisté.

Nemocnice Al Ekha v Atmeh je uprostřed všeho. Blízko k lidem, kteří potřebují lékařskou pomoc. MAGNA ji podporuje již několik let. Naše projekty se zaměřují na zdraví těhotných žen, předporodní a poporodní péči, ale také na péči o děti. Zároveň se zaměřujeme na pomoc obětem sexuálního násilí a na vzdělávání zdravotnického personálu. Nemocnice každý měsíc ošetří více než 5.500 pacientů. Lékaři provádějí všechny potřebné zákroky. Císařské řezy a komplikované porody, poskytují život zachraňující léčbu novorozencům, ale léčí i běžné dětské nemoci, záněty plic, či složité infekční onemocnění jako je leishmanióza nebo meningitida.

MAGNA do nemocnice dodává zásoby prostřednictvím přeshraniční humanitární pomoci z Turecka, odkud pochází zdravotnický materiál a léky. Nemocnice Al Ekha pomáhá všem bez ohledu na pohlaví, rasovou, etnickou, náboženskou nebo jazykovou příslušnost k jakékoliv skupině obyvatelstva, jakož i bez ohledu na to, na jaké názorové straně syrského konfliktu stojí.

Zde je několik čísel, které zachycují zásah personálu v nemocnici Al Ekha s podporou MAGNA v roce 2018:

  • 2.339 standardních porodů
  • 527 asistovaných porodů (včetně císařských řezů)
  • 36.568 předporodních, poporodních vyšetření a konzultací reprodukčního zdraví a rodinného plánování
  • 14.795 léčených dětí pod 5 let
  • 1.034 hospitalizovaných dětí
  • 18.869 vzdělaných lidí v oblasti reprodukčního zdraví a výživy dětí
  • 339 obětem sexuálního násilí byla poskytnuta zdravotní pomoc

Poslední příběhy

21.4.2020 | COVID-19, Epidemie, V médiích

Šéfka organizace Magna: Afrika čelí epidemiím. My jsme uvěřili, že nás se to netýká

Humanitární organizace Magna dosud pomáhala zejména v Africe a v Asii. Soustředila se na regiony, kde je nejhorší přístup k vodě, lékům a zdravotní péči. V době pandemie nového koronaviru Magna vůbec poprvé pomáhá i na Slovensku. "Jižní Súdán či Demokratická republika Kongo mají s epidemiemi časté zkušenosti, stále jsou na horší startovní pozici. Na druhé straně, my v Evropě jsme zas podlehli klamavému pocitu, že nám se něco takové už nemůže stát," říká pro SME spoluzakladatelka Magny DENISA Augustínová.

MAGNA pomáhá doma, protože i tady jí je teď třeba

MAGNA poskytne materiální pomoc, zdravotní a vzdělávací služby slovenským seniorům v domovech a ochranné pomůcky onkologickým pacientům jako reakci na pandemii COVID-19 na Slovensku.

24.3.2020 | COVID-19, Report

COVID 19: Situační zpráva v souvislosti se šířením koronaviru a COVID-19 na misích MAGNA

Více než 160 zemí oznámilo případy koronavirového onemocnění COVID-19. WHO prohlásil ohniště za pandemii. Na mnoha místech, kde pracujeme je omezená kapacita reagovat na příliv pacientů s novým onemocněním, které může vyžadovat intenzivní péči. Ochrana pacientů a zdravotnických pracovníků postižených pandemií je nezbytná.

22.3.2020 | COVID-19, V médiích

V boji s koronavirem nám mohly pomoci příklady z Afriky. Je chrání nezájem.

Přestože se tyto situace podle vedoucí operační sekce organizace MAGNA Denisy Augustinově nedají zcela srovnávat, z epidemiologických nákaz, jako je ebola, cholera či dokonce spalničky, se můžeme poučit v Čechách i na Slovensku.

Vaše dary platí každý rok tisíce konzultací, ošetření a očkování.

Jak jsou vaše dary využity
100%
Vašeho daru pomáhá

Náš web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

Rozumím